Czy fakt, w jakim systemie kończy się studia ma znaczenie, a jeśli tak, to który z nich lepiej wybrać: stacjonarny czy niestacjonarny? Wśród młodych często słyszy się, że pracodawca interesuje się tylko tym, czy jest dyplom i nie ważne jest to, czy studiowało się w trybie zaocznym czy dziennymi na jakiej uczelni. Takie stwierdzenie jest bardzo odważne i może nieco zbyt ogólne, ponieważ każdy pracodawca jest inny i każdy zwraca uwagę na inne detale, zwłaszcza, że na współczesnym rynku pracy może on przebierać w kandydatach. Zastanówmy się zatem, jak postrzegani są studenci zaoczni, a jak studenci dzienni.
Przez bardzo długi czas, studia zaoczne uważane były jako „pójście na łatwiznę”, mówiło się nawet, że skoro się za nie płaci to dyplom ma się w kieszeni. Owszem studia zaoczne są studiami płatnymi, nie oznacza to jednak, że fakt ten stanowi gwarancję uzyskania dyplomu a studenci zaoczni posiadają znacznie mniejszą wiedzę, niż studenci dzienni. Przecież są oni poddawani tym samym egzaminom a stopień ich wiedzy weryfikuje się tak samo. Pracodawcy bardzo często woleli studentów dziennych, na szczęście dziś już to krzywdzące przekonanie powoli się zmienia. Pracodawcy uważają studentów zaocznych za zaradnych i ambitnych oraz dobrze zorganizowanych- w końcu swego czasu musieli oni pogodzić mnóstwo obowiązków a dodatkowo rezygnowali ze swojego czasu wolnego po to, by móc się kształcić. Niegdyś negatywne opinie na temat absolwentów, którzy kończyli uczelnie w trybie zaocznym zmieniły się diametralnie- dziś takie osoby są cenione bardziej.
Bardzo dobre wrażenie robią również tak zwane studia podyplomowe, które przez wiele osób uważane są za zbyteczne. Dlaczego? Otóż fakt, że dany kandydat na pracownika zrobił dodatkowo studia podyplomowe czy też jest w trakcie ich robienia świadczy o tym, iż jest on gotów na to, by stale rozwijać swoje horyzonty i nie poprzestawać na bardzo ogólnikowym tytule magistra. Studia te są swego rodzaju sygnałem dla pracodawcy, że dana osoba poważnie myśli o karierze w konkretnej branży.
Polecamy
studia WSAiB www.wsaib.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz