poniedziałek, 7 stycznia 2013

Jaki kierunek studiów wybrać?


Wybór kierunku studiów jest jedną z ważniejszych decyzji, przed jaką stoi każdy młody człowiek. I nie ma się, czemu dziwić, jeśli przy wyborze szkoły wyższej, jak i kierunku pojawiają się wątpliwości. Wszak studia wyższe to de facto decyzja na całe życie. Warto się więc zastanowić zarówno nad tym, jakie studia wyższe wybrać, na jaką uczelnię się zdecydować oraz, jaki tryb nauki wybrać – dzienny, czy też zaoczny. To wszystko bowiem będzie miało dość znaczący wpływ na nasze późniejsze życie. A w jaki sposób wybierać i na jakich kryteriach opierać swoją decyzję? Oto kilka wskazówek, które być może ułatwią wybór kariery związanej z wykształceniem.
Przede wszystkim, zauważyć warto, że wybór kierunku studiów zawężamy sobie dzisiaj już poprzez wybranie stosownych przedmiotów na maturze. A to dlatego, że dziś, by dostać się na uczelnię wyższą, należy mieć zdane odpowiednie przedmioty podczas egzaminu dojrzałości. Dlatego też, decyzję o wyborze studiów podjąć trzeba najpóźniej w ostatniej klasy szkoły średniej. Właściwie zaś, warto wiedzieć, jakie są nasze zainteresowania naukowe już po gimnazjum, kiedy to wybieramy odpowiednie profil liceum, czy technikum. Ale jeśli już wiemy, że idziemy w stronę humanistyki, nauk przyrodniczych, społecznych, czy typowo ścisłych, to nadal pozostaje wiele wątpliwości. Wszak licencjat robić można z bardzo wielu zagadnień – począwszy od takich, które są bardziej teoretyczne, aż po te znacznie bardziej praktyczne i wymagające, na co zdecydowanie należy zwrócić uwagę. Pamiętajmy również o tym, że licencjat to dopiero studia pierwszego stopnia, a jeśli nie spełnia on naszych oczekiwań, to na studiach drugiego stopnia, wybrać możemy zupełnie inny kierunek i wyrównać sobie różnice programowe – to daje większe pole manewru już w trakcie samego studiowania.

Równie istotną kwestią jest wszystko to, co związane jest bezpośrednio z trybem kończonych studiów. W praktyce oznacza to tyle, że możemy wybrać dzienne studiowanie, lub też studia zaoczne i podjąć równocześnie się jakiejś pracy. To także jest jakieś wyjście z sytuacji, które na pewno daje spore możliwości działania. Warto więc pamiętać, że zarówno studia dzienne mają swoje zalety, bo pozwalają skupić się na nauce i zakosztować w studenckim życia, jak i studia zaoczne, ponieważ dzięki nim można od razu rozpocząć zdobywanie doświadczenia zawodowego, które potem zaowocować może lepszą pracą. Trzeba dobrze przemyśleć swój wybór tak, by zaowocował on poszerzaniem zainteresowań, ale jednocześnie dał także perspektywę na przyszłość – zarówno tę zawodową, jak i finansową. Na szczęście jednak, przy takim wyborze kierunków, jaki dziś mamy na polskich uczelniach, możliwości kształcenia są naprawdę spore i zdecydowanie warto z nich w praktyce skorzystać, by osiągnąć sukces oraz spełnienie zawodowe i naukowe.


Oferta edukacyjna Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu - studia I stopnia kierunki:

Bezpieczeństwo Wewnętrzne specjalności:

- Służby Specjalne i Policyjne
- Detektywistyka i ochrona osób i mienia
- Menedżer bezpieczeństwa  

Administracja specjalności:

- Administracja Celna i Skarbowa
- Administracja Regionalna i Europejska  

Finanse i Rachunkowość specjalności:

- Finanse i Bankowość
- Rachunkowość  

Zarządzanie specjalności:

- Gospodarowanie Nieruchomościami
- Informatyka w Zarządzaniu
- Psychologia w Biznesie
- Zarządzanie Finansami
- Zarządzanie Projektem
- Zarządzanie Przedsiębiorstwem
- Zarządzanie Zasobami Ludzkimi
- International Management 1st level  

Logistyka specjalności:

- Logistyka Międzynarodowa
- Spedycja  

Wyższa Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni
ul. Kielecka 7, 81-303 Gdynia
tel. 58 660 74 00
fax 58 621 12 70  
www.wsaib.pl
e-mail: info@wsaib.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz