środa, 24 września 2014

Różne rodzaje studiów

Będąc po maturze, jeśli już jesteśmy zdecydowanie na to by udać się na studia, pozostaje do wyboru kwestia czy wybrać studia zaoczne czy może dzienne. I jedne i drugie mają wady i zalety. Podstawową kwestią z jaką przyjdzie nam się zmierzyć są oczywiście finanse. Jeśli nie możemy tutaj liczyć na pomoc rodziców, pozostaje wybrać studia zaoczne i udać się do pracy, która pozwoli je opłacić. Jeśli możemy jednak liczyć na wsparcie finansowe od najbliższych, spokojnie możemy wybrać studia stacjonarne.

Niestety zarówno jedne jak i drugie będą wiązały się z koniecznością poniesienia wcale niemałych kosztów. Studia zaoczne to oczywiście koszt jaki przyjdzie nam ponieść za każdy rok nauki. Zwykle od dwóch tysięcy wzwyż, przy czym najdroższe są studia lekarsko-dentystyczne, które mogą naruszyć zasoby naszego portfela nawet o kilkanaście tysięcy złotych w ciągu roku. Niestety studia stacjonarne wcale nie są tańsze.

Jeśli wybieramy jakiś kierunek na uczelni poza swoim miejscem zamieszkanie, to poniesiemy koszty wynajmu pokoju w mieszkaniu prywatnym czy też w akademiku. Do tego koszty dojazdów, ksera, zakupu podręczników na wielu kierunkach również zajęć terenowych, specjalnego sprzętu i narzędzi, które będą niezbędne do przygotowania wielu prac zaliczeniowych, wyżywienie i wiele innych. Jeśli by podliczyć całość okazuje się, że w porównaniu do najtańszych kierunków na studiach zaocznych, dzienne mogę niekiedy nawet więcej kosztować.

Z kosztami będą związane również studia podyplomowe jeśli na takie się zdecydujemy. Na ten rodzaj studiów można zapisać się po zdobyciu minimum wykształcenia licencjackiego. Trwają znacznie krócej i również związane są z kosztami. Tak naprawdę nie ma formy studiów, która nie wymagałaby od nas dużego nakładu finansowego.

Wady i zalety posiadają każde z nich. Kwestia wyboru to wzięcie pod uwagę naszych predyspozycji, upodobań i oczekiwań względem przyszłego kierunku. Niewątpliwie jednak to wciąż wiele możliwości, choć konkurencja na rynku jest duża.

Sprawdź na jakie kierunki studiów najczęściej aplikują kobiety:

- opieka społeczna
- pedagogika
- medycyna
- usługi dla ludzi
- humanistyka
- biologia
- weterynaria
- kierunki artystyczne
- kierunki społeczne
- dziennikarstwo i informacja
- matematyka i statystyka
- ekonomia i administracja
- prawo
- rolnictwo, leśnictwo i rybactwo
- ochrona środowiska
- produkcja i przetwórstwo
- ochrona i bezpieczeństwo
- architektura i budownictwo
- usługi transportowe
- informatyka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz